Problem bardzo suchych dłoni
Bardzo suche dłonie to problem wielu kobiet, zwłaszcza tych dojrzałych. Jak sobie z nim radzić? Co stosować, żeby w końcu doświadczyć ulgi i pozbyć się nieprzyjemnego ściągnięcia i napięcia skóry?
Kiedy masz suche dłonie?
Niektóre kobiety doświadczają problemu bardzo suchych dłoni jedynie w okresie jesienno-zimowym. Inne borykają się z nim przez cały rok. Przyczyn w zależności od stopnia suchości oraz rozmiaru zmian, a także tego, czy występują podrażnienia, należałoby szukać w wielu miejscach. Jeśli uda się ustalić powód, to najczęściej łatwiej też znaleźć rozwiązanie.
Dlaczego masz bardzo suche dłonie?
Powodów występowania problemów z suchymi dłońmi jest wiele:
- starzejąca się skóra, która traci swoją naturalną barierę ochronną i szybko pozbywa się wody,
- podrażnienia występujące z powodu używanych kosmetyków, czy detergentów,
- częste mycie rąk,
- zwiększona podatność na wpływ czynników zewnętrznych, w tym wiatru i chłodu,
- alergia – bardzo sucha skóra może być objawem alergii,
- osobista skłonność – niektórzy z nas po prostu mają suchą skórę skłonną do podrażnień,
- choroby – bardzo suche dłonie mogą być symptomem chorób – AZS, łuszczycy, chorób tarczycy,
- niedobory witamin – A, E, z grupy B, a także minerałów takich, jak cynk i selen.
O czym pamiętać, gdy masz bardzo suche dłonie?
Bardzo suche dłonie potrzebują szczególnego traktowania. Należy po prostu uzbroić się w cierpliwość i działać systematycznie.
Do prac domowych zakładamy rękawiczki. Gdy sprzątamy, to tylko w rękawiczkach. Po każdym myciu rąk nawilżamy dłonie dobrym kremem. Najlepiej jeśli krem będziemy miały w każdym pomieszczeniu w domu, a także w pracy, w samochodzie, i w każdej torebce. 🙂
Dłonie należy kremować często, koniecznie po każdym ich umyciu. Dzięki temu unikniemy nadmiernego parowania wody i podrażnień. Skóra zyska dodatkową barierę i ochronę przed nadmierną suchością.
Najlepiej sięgać po kremy z masłem shea, alantoiną, olejem z nasion słonecznika, z mocznikiem, oliwą z oliwek, witaminą E. Jeśli dłonie są nie tylko suche, ale również mają zrogowaciały naskórek, rozejrzyjmy się szczególnie za kremami z mocznikiem (im wyższe stężenie tym bardziej zaawansowane działanie złuszczające, znajdziemy kremy z 15% mocznikiem, ale także z 50%).
Warto co jakiś czas stosować kompres na dłonie. Można przygotować go samodzielnie przy użyciu ciepłego mleka, papki z nasion lnu, albo maseczki z miodu i awokado. Maseczka nałożona na dziesięć -piętnaście minut może zdziałać cuda. W drogeriach znajdziemy także gotowe maseczki na dłonie. Można też nakładać po prostu grubszą warstwę kremu na noc i zakładać bawełniane rękawiczki.
Najlepsze kremy na bardzo suchą skórę dłoni
- Retinobaza 17 000 z witaminą A – koszt około 15-20 złotych. Ma silne działanie nawilżające i kojące, świetnie redukuje zmarszczki i minimalizuje zaczerwienienia. Krem dobry nie tylko na dłonie, ale również na twarz – zmniejsza przebarwienia, zmiany trądzikowe, ogranicza nadprodukcję sebum.
- CeraVe kem do rąk – dermokosmetyk, cena około 40 złotych – zawiera ceramidy, kwas hialuronowy, nie zawiera substancji zapachowych. Nadaje się do bardzo wrażliwej skóry. Dla wielu najlepszy krem do rąk.
- La Roche-Posay Cicaplast – około 30 złotych, to kolejny dermokosmetyk, silnie regenerujący krem do rąk, sprawdzający się naprawdę do zadań specjalnych. Zawiera masło schea, miedź, glicerynę i pantenol, czyli dobrze znane składniki o wyjątkowym działaniu ochronnym i nawilżających.
- Ziaja nawilżający krem do rąk 5% mocznika – zapewnia długotrwałe nawilżenie, koi i ładnie pachnie. Ma aż 90% składników pochodzenia roślinnego, ma w składzie mleczan sodu, mocznik i masło ucuuba. Kosztuje jedynie 7 złotych i jest to polski produkt! Wspierajmy polskich producentów!
- Unia lantandermoline głęboko nawilżający – kosztuje około 15 złotych i w tej cenie zapewnia ogromną ulgę przesuszonej skórze. Zawiera allantoinę, będącą pochodną kwasu moczowego i dlatego jest tak skuteczny. Niemal natychmiast nawilża, koi i regeneruje.
Do bardzo suchych dłoni trzeba mieć cierpliwość. Potrzeba czasu, żeby skutecznie poprawić ich kondycję. Gdy z kolei przyczyną zmian, jest alergia, również potrzebujemy czasu, żeby znaleźć uczulający składnik. Niestety nie zawsze jest to możliwe i jedyne, co można robić, to koić skórę i nieco poprawiać jej wygląd, bez większej szansy na trwałe, 100% jej wyleczenie.