Zdrowie po 50

Miażdżyca. Jak się chronić? Profilaktyka antyzawałowa i antyudarowa

Duszność, niski poziom energii, szybka męczliwość. To wszystko może wskazywać na miażdżycę: jedną z głównych przyczyn przedwczesnego zgonu, prowadzącą do zawałów i udarów. Miażdżyca średnio skraca życie o aż 12 lat! Jest o co walczyć, zapobiegając jej! Tylko jak to zrobić? Jak się uchronić przed miażdżycą?

Miażdżyca. Jak się chronić?

Jakie są pierwsze objawy miażdżycy?

Organizm może na wiele sposobów alarmować, że coś negatywnego się z nim dzieje. To, z jakiego obszaru będą pochodzić objawy miażdżycy uzależnione jest od tego, gdzie doszło do zmniejszenia przepływu krwi, w obrębie których naczyń krwionośnych. Jeśli do tych zmian doszło w obrębie nóg, pojawia się uczucie zimna w stopach, nawet gdy przebywamy w ciepłym pomieszczeniu. Zwężenie naczyń w okolicy głowy będzie przyczyniało się z kolei do bólu głowy, zawrotów głowy, czasowych niedowładów. Niepokoić może także ból odczuwany za mostkiem, zwykle podczas wysiłku i tuż po nim. Inne objawy to zaburzenia czucia, ból w kończynach, w barku, duszności, kłopoty z oddychaniem. Mogą pojawić się także zaburzenia widzenia, problemy z utrzymaniem równowagi, czy nawet bóle brzucha. Wszelkie niepokojące objawy należy natychmiast konsultować z lekarzem.

Co prowadzi do miażdżycy?

Miażdżyca rozwija się najczęściej latami. Długo może nie dawać objawów… Wszystko na skutek błędów, które uszkadzają tętnice i drobne naczynka przez lata, prowadząc do zmniejszenia światła naczyń i ograniczenia przepływu krwi. Powodami są:

Stres, w tym stres antyoksydacyjny:

  • Nieprawidłowa dieta – nadmiar kalorii, śmieciowe jedzenie, nadmiar cukru.
  • Konsekwencja czynnika powyżej – nadwaga i otyłość.
  • Mała aktywność fizyczna.
  • Choroby przyzębia – prowadzące do wielu problemów zdrowotnych, w tym do miażdżycy.
  • Braki witamin z grupy B.
  • Nieuregulowane ciśnienie tętnicze.
  • Nadmiar cukru i soli.
  • Spożywanie alkoholu, palenie papierosów, picie dużej ilości kawy.

Jak zapobiegać miażdżycy? Kontrola stresu

Żeby skutecznie zapobiegać miażdżycy, należy zachowywać organizm w równowadze. Wszystkiego musi być tyle, ile powinno. Niczego za dużo. Kluczowe pod tym względem są takie parametry, jak poziom cukru we krwi, ciśnienie, ale również waga oraz dobry poziom cholesterolu. To niestety nie wszystko. Badania pokazały, że wysoki cholesterol nie jest wcale decydujący o miażdżycy i chorobach serca. Potrzeba czegoś więcej, żeby doszło do degeneracji naczyń krwionośnych. Jednym z tych czynników jest stres. To właśnie kontrola stresu, nauczenie się, jak radzić sobie z nim ma kluczowe znaczenie pod względem naszego zdrowia i samopoczucia. Stres czyni bardzo często dużo większe szkody niż każdy inny czynnik ryzyka. Stąd na choroby serca cierpią nie tylko osoby z zespołem metabolicznym (z nadwagą i złymi wynikami), ale również osoby szczupłe i wysportowane. Coraz więcej wyników badań wskazuje, że winny jest stres i nieumiejętność radzenia sobie z nim.

Zmień swoje życie

Jak zapobiegać miażdżycy?

To kluczowe, żeby zrozumieć, że naprawdę żyjemy tylko raz. I jeśli nie zadbamy o dobre życie, to ono nigdy takie nie będzie. Nic nie jest warte nadmiernych poświęceń, codziennego przebywania w toksycznym, destrukcyjnym środowisku. Należy nauczyć się podejmowania dobrych wyborów, stawiania na siebie. Jeśli jest nam źle, nie siedzimy cicho. Robimy wszystko, żeby poprawić swoją sytuację. Nawet jeśli chwilowo z jakiegoś powodu nasza sytuacja się pogorszy, to ważne jest, aby podejmować takie decyzje, żeby docelowo dążyć do poprawy bytu.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na codziennie stosowaną dietę. Powinna być ona urozmaicona i bogata w różne kategorie produktów spożywczych. Nie powinno brakować w niej warzyw i strączków. Szczególnie zwróćmy uwagę na jedzenie buraków, brokułów, szpinaku. Sięgajmy po dobrej jakości mięso i strączki. Nie zapominajmy o orzechach, wybierajmy dobre pieczywo. Poleca się także stosowanie leczniczych postów, w tym styl życia, który bazuje na postach przerywanych. Przejadanie się niestety ma destrukcyjny wpływ nie tylko na naszą sylwetkę, ale także na poziom energii i samopoczucie. W diecie antyzawałowej należy ograniczyć ilość cukru, soli, wysoko przetworzonych dań.

Co jeszcze możesz dla siebie zrobić?

Dbaj o umiarkowany ruch fizyczny. Dlaczego umiarkowany? Ponieważ intensywny ruch to ogromne wyzwanie dla organizmu i źródło stresu. Docelowo zamiast pomagać raczej przeszkadza. Prowadzi do uszkodzeń stawów, a nawet kości, przyspiesza starzenie, może prowadzić do trudnych w leczeniu kontuzji. Dlatego ruszajmy się, ale…w umiarkowanym stopniu, nigdy zbyt intensywnie. Wychodźmy na spacery, jeździjmy na rowerze, pływajmy, tańczmy, ruszajmy się, bądź aktywne, zwłaszcza jeśli na co dzień prowadzimy siedzący styl życia.

Ogranicz używki

Jeśli chcemy żyć długo i w zdrowiu, kluczowe jest unikanie używek. Te niestety dramatycznie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Podstawowa kwestia to rzucenie palenia, ograniczenie ilości spożywanego alkoholu i kawy.

Profilaktyka chroniąca nas przed zawałami i udarami powinna koncentrować się na zdrowym stylu życia. Należy dbać o równowagę, zwracać uwagę na dietę, wysoki poziom błonnika w codziennym menu, dbać o regularną aktywność fizyczną, kontrolować wagę ciała. Podstawa to minimalizowanie stresu, nauka technik relaksacji i wyciszenia się każdego dnia. Niebagatelizowanie objawów, ale dbanie o siebie, bez wymówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *