Czy warto założyć aparat na zęby po 50?
Noszenie aparatu na zęby to najprostszy sposób na wyprostowanie zębów. I w ten sposób zyskanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Zyskujemy nie tylko na urodzie, ale również na zdrowiu. Możemy pozbyć się bólu głowy, szczęki, a nawet chrapania. Czy jednak to dobry pomysł, by zakładać aparat na zęby po 50? Nie jest na to za późno? Czy warto założyć aparat na zęby po 50?
Leczenie ortodontyczne możliwe jest w każdym wieku
Leczenie ortodontyczne możliwe jest w każdym wieku. Choć niektórzy sądzą, że „w pewnym wieku” to już się nie opłaca, nie jest to prawda. Warto podejść do tematu spokojnie. Zwłaszcza mając na uwadze
długą listę korzyści.
Wiek nie jest przeszkodą. Można założyć aparat ortodontyczny w wieku 50, 60 a nawet 70 lat. O ile jeszcze nie tak dawno średnim wiekiem dla osób z aparatem był czas, kiedy dziecko miało czternaście- siedemnaście lat, obecnie coraz więcej czterdziestolatków nosi aparat. Wiek, w którym decydujemy się korygować stan uzębienia mocno się przesuwa.
Efekt zachwyca
Co ciekawe trudno znaleźć osobę, która byłaby niezadowolona z decyzji o założeniu aparatu. Efekt po noszeniu aparatu jest zazwyczaj zjawiskowy. Proste zęby odejmują lat. Dodają nam urody, sprawiają, że wyglądamy na piękne i zadbamy.
Nasz profil jest ładniejszy! Kształt twarzy lepiej się prezentuje. „Banalna” zmiana zębów niesie ogromną zmianę w jakości życia i w poczuciu komfortu! W końcu można się uśmiechać bez stresu!
Dlaczego warto założyć aparat na zęby po 50?
Aparat na zęby ma jeden określony cel: pozwala wyprostować zęby. Zyskujemy na wyglądzie, to
oczywiste. Możemy po latach pozbyć się kompleksów. Co jeszcze?
Są też inne, mniej oczywiste zalety.
- Większa pewność siebie,
- lepsze samopoczucie,
- poprawa symetrii twarzy,
- ochrona przed zgrzytaniem zębami, a nawet chrapaniem,
- spokojniejszy sen,
- możliwość zachowania zębów na dłużej,
- mniejsze ryzyko próchnicy, wynikającej ze stłoczenia zębów,
- ochrona przed paradontozą,
- zmniejszenie bóli głowy i kręgosłupa, które mogą mieć związek z wadami zgryzu,
- korzystny wpływ na przyzębie, staw skroniowo-żuchwowy,
- pozwala poprawić wymowę,
- prawidłowe ustawienie zębów ułatwia ich późniejszą pielęgnację.
Jakie są przeciwwskazania?
Niestety nie wszyscy mogą nosić aparat ortodontyczny.
Przeciwwskazaniem jest:
- paradontoza,
- choroby kości,
- cukrzyca,
- stany zapalne w jamie ustnej,
Przed ewentualnym założeniem aparatu lekarz przeprowadza staranny wywiad. Pyta o choroby przewlekłe, o samopoczucie. Wykonywane są badania, w tym prześwietlenia oraz skany uzębienia.
Ortodonta omawia możliwe scenariusze leczenia i efekty. Czasami niestety, zwłaszcza w przypadku stłoczenia zębów, trzeba liczyć się z koniecznością wyrwania zębów.
Trzeba mieć świadomość, że leczenie ortodontyczne jest długie. Wymaga cierpliwości i współpracy pacjenta. Po okresie noszenia aparatu stałego, trzeba się przygotować również na noszenie aparatu retencyjnego, który utrwali osiągnięte efekty. Czasami, zwłaszcza w przypadku wad wymowy, konieczna jest wizyta u ortodonty. Niestety nieprawidłowości w zakresie mówienia czy połykania mogą szybko doprowadzić do powrotu wyleczonej wcześniej wady.
Trzeba również mieć świadomość, że noszenie aparatu może powodować ból wynikający z ustawiania zębów, a także przy nieodpowiedniej higienie może zwiększać ryzyko próchnicy. Niemniej to – warto się zdecydować, również po 50, jeśli chcemy cieszyć się pięknymi prostymi zębami w dojrzałym wieku!