Życie rodzinne

Czy 50 lat to dużo?

Gdy zadajesz sobie pytanie, czy 50 lat to dużo, stawiasz się w roli ofiary. Zakładasz często, że wiek może cię w jakimś stopniu ograniczać. Całkiem niepotrzebnie. Bo ograniczenia (najczęściej) istnieją tylko w Twojej głowie. Są wygodną wymówką, która chroni Cię przed wyjściem ze swojej strefy komfortu.

Życie, życie po 50, kobieta po 50, czy 50 lat to dużo

Na ile lat się czujesz?

Czy 50 lat to dużo? To już zależy.

Dla jednej osoby 50 lat to dużo, bo jest tak mocno rozczarowana, a jednocześnie doświadczona przez życie, że nie widzi już dla siebie szansy. Wychodzi z założenia, że skoro wcześniej się nie udało, a była młodsza, miała więcej czasu i energii, to z pewnością teraz nie ma co liczyć na sukces. Jakby całkowicie ignorowała fakt doświadczenia. Tego, co przecież zmieniło jej sytuację. Po 50 jesteśmy inne. Mądrzejsze. I to może być naszym
atutem. Oczywiście zależy, jak do tego faktu podejdziemy. I na ile będziemy się lat czuły.

Można mieć 20 lat i myśleć jak staruszka. Można być grubo po siedemdziesiątce i mieć świeże podejście do życia. To naprawdę nie kwestia peselu, ale podejścia do życia.

Czy 50 lat to dużo?

Życie może zacząć się dla nas po 30, z dniem skończenia 40 lat, a także po 50. Możemy zaczynać wielokrotnie i to jest w tym najpiękniejsze: dopóki żyjemy, dopóty jest nadzieja. To zależy od nas, na ile będziemy walczyć, czy może się poddamy.

Nikt nie mówi, że jest prosto. Nikt nie wskazuje, że jest lekko, ale:

  •  50 może być nowym początkiem.
  • Możesz iść na studia po 50.
  • Możesz się nauczyć płynnie języka po 50.
  • Masz możliwość znalezienia nowego zawodu. Przebranżowienie się w dojrzałym wieku nie jest wcale taką rzadkością.
  • Jeśli czujesz, że tego potrzebujesz, możesz nawet wyjechać za granicę. I tam
    rozpocząć nowe życie.

Jak pokazują badania: wcale nie liczy się aż tak bardzo talent, szczęście, czy pomoc z zewnątrz, co konsekwentne dążenie do celu. Nie ma chyba równie wielkiej wartości jak wytrwałość. To ona pozwala nam dokonywać rzeczy niemożliwych.

Doświadczenie procentuje

Historie wielu osób a także dane statystyczne pokazują, że mnóstwo osób osiąga sukces po 50. To dlatego, że nasze życiowe doświadczenie i mądrość procentują. Jesteśmy lepiej przygotowane do życia i najczęściej również odporne na popularne pułapki, które możemy napotkać na swojej drodze.

Przykłady? Sam Walton stworzył największą sieć sklepów po 50, zarobił na tym miliardy dolarów. Adrianna Huffington założyła The Huffington Post w wieku 55 lat, bardzo szybko tworząc jedno z najbardziej wpływowych źródeł internetowych. Inne przykłady?Proszę bardzo: Martha Stewart czy z naszego podwórka Katarzyna Grochola, która prawdziwą sławę zdobyła po 44 roku życia, kiedy napisała swoją pierwszą książkę.

Vladimir Horowitz wielki pianista w wieku 78 lat nie był zadowolony z tego, jak gra. Postanowił się wycofać na jakiś czas. Po 3 latach wrócił na sale koncertowe, triumfując swój sukces. Pomyśl, ile osób naprawdę wierzyło w jego sukces…

W tym sensie 50 lat to nie jest dużo. Tak naprawdę to doskonały wiek na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Wszystko z uwagi na wspomniane doświadczenie, ale też dystans, odwagę, skupienie, empatię, poczucie rzeczy ważnych, wyczucie do ludzi, rozwagę i mądrość życiową. Żeby się jednak tak stało, trzeba być otwartą na ciągłe doskonalenie się i uczenie.

Georgia O’Keeffe miała prawie dziewięćdziesiąt lat, kiedy zaczęła narzekać na wzrok. Dotychczas malowała, ale z uwagi na słabnące oczy, postanowiła zająć się ceramiką artystyczną. Znalazła miejsce, w którym starzejące ciało nie stanowiło przeszkody.

Z kolei osiemdziesięcioletni malarz Goya namalował bardzo starego człowieka i opatrzył go podpisem: „Wciąż jeszcze się uczę”. Jak sądzisz, co chciał tym sposobem przekazać?

To właśnie otwartość na naukę i gotowość na zmienianie swojego życia jest tym, co najbardziej na dłuższą metę procentuje.

Nowy wiek średni

Żyjemy coraz dłużej. Zmieniamy się. Umiemy coraz lepiej o siebie zadbać. Nic dziwnego, że to, jak patrzymy na dzisiejsze pięćdziesięciolatki mocno się zmienia. Kobiety kończące pięćdziesiąt lat często określane są jako dawne czterdziestolatki. Wiele źródeł wskazuje, że pięćdziesiąt- sześćdziesiąt lat to nowy okres średni.

I tak naprawdę wszystko zależy od naszego podejścia. To, gdzie będziemy za kolejne 10 lat, uzależnione jest od decyzji, które podejmujemy dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *