Ból kręgosłupa po 50. Jak sobie z nim radzić?
Niektórzy mówią, że gdy ma się 50 lat, to musi coś boleć i strzykać, bo wtedy czujemy, że żyjemy. Niestety często pada na kręgosłup. Plecy bolą nie tylko przy przeciążeniu, gwałtownych ruchach, ale codziennie. Czy to normalne? Co oznacza ból kręgosłupa po 50 i jak sobie z nim radzić?
Problem z bólem kręgosłupa może zacząć się w każdym wieku. Może też mieć wiele powodów. Nie należy jednak co do zasady tolerować bólu kręgosłupa. Warto udać się do lekarza, zrobić badania. Czasami bowiem problemem nie jest tylko “wiek”. Przyczyna może być poważniejsza, a jej zbagatelizowanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządu ruchu.
Martwić powinien przewlekły ból
Najniebezpieczniejszy jest przewlekły ból. Taki, który trwa co najmniej 3 miesiące. Jeśli bowiem ból pojawił się i minął, najprawdopodobniej jego przyczyną było przeciążenie czy uraz.
Gdy natomiast ból nie mija, przyczyna jest zazwyczaj poważniejsza i wiąże się z pewnymi zmianami, którym należałoby się przyjrzeć, np.
- przepuklina dysku,
- naciągnięcie lub skręcenie mięśni lub wiązadeł,
- fibromialgia (przewlekła niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich),
- nieprawidłowości w zakresie budowy szkieletu,
- rwa kulszowa,
- choroba zwyrodnieniowa.
Problemy z kręgosłupem mogą wynikać nie tyle ze starzeniem się ciała, co z przeciążeniem niektórych obszarów, wynikających np. z trudów pracy, powtarzania tego samego ruchu. Nasze kręgosłup wystawiony przez lata na trudne warunki z czasem po prostu traci zdrowie.
Z wiekiem jesteśmy narażone na trwałe zużycie chrząstki amortyzującej w stawach. Szczególnie dotkliwie możemy obserwować tego skutki w kolanach, stopach i biodrach. Podobnym zmianom podlegają dyski w kręgosłupie, które degenerują, czego konsekwencją jest rozwinięcie choroby zwyrodnieniowej stawów.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
To powszechny problem. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na niego 18% kobiet i 9,6% mężczyzn w wieku powyżej 60 lat.
Choroba zwyrodnieniowa objawia się:
- poczuciem sztywności,
- utrata elastyczności,
- obrzęk,
- ból.
Choroba zwyrodnieniowa może prowadzić do zwężenia kręgosłupa. To taki stan, gdy przestrzenie w okolicy kręgosłupa stają się zbyt wąskie i naciskają na nerwy, co powoduje ból. Może skutkować mrowieniem rąk, osłabieniem ramion, a nawet problemami z równowagą.
Zamiast cierpieć w milczeniu, poszukaj przyczyny bólu kręgosłupa. Dobrze dobrana terapia znacząco poprawi Twoje samopoczucie i ułatwi codzienne funkcjonowanie.
Też mam problem z kręgosłupem ale gimnastyka i dużo ruchu oraz pozytywne nastawienie do życia daje mi to ze choroba staje się mniej uciążliwa