Uroda i moda

5 najważniejszych składników wspomagających produkcję kolagenu

Starzenie się to nieunikniony proces. Zaczyna się dość szybko, bo już po 20 roku życia i z roku na rok przyspiesza. Główna przyczyna, dla której tak się dzieje, to zubożenie produkcji kolagenu pod powierzchnią skóry. Na szczęście można temu zapobiec, sięgając po proste i dobrze sprawdzone rozwiązania. I niekoniecznie drogie, do czego chcą nas przekonać różni producenci kosmetyków! Jak w prosty sposób zmusić organizm do produkcji wystarczającej ilości kolagenu?

Czym jest kolagen?

Skóra to największy organ. A kolagen to najistotniejszy jego budulec. Niestety największym wrogiem kolagenu jest cukier i promienie UV.

Kolagen to ważne białko, budulec kości, mięśni i właśnie skóry. Odpowiada za sprężystość, elastyczność, a jednocześnie pewną strukturę. Stanowi aż 40% składu naszego ciała. To bardzo dużo. Liczba ta niestety zmniejsza się wraz z wiekiem. Jak temu zapobiec i spowolnić proces starzenia skóry?

produkcja kolagenu

Skrzyp polny

Skrzyp polny to dobrze znany składnik kojarzony przede wszystkim z doskonałego oddziaływania na włosy. Ma wzmacniać fryzurę i chronić przed przerzedzaniem włosów. To, o czym się mówi mniej, to fakt, że krzem wspomaga produkcję kolagenu. Wzmacnia skórę, poprawia jej jędrność i elastyczność. Za sprawą cennych antyoksydantów chroni przed powstawaniem zmarszczek.

Retinol

Nie bez przyczyny retinol jest jednym z najbardziej znanych składników kosmetycznych. Pochodzący z witaminy A składnik jak żaden inny pobudza skórę, motywując ją do odbudowy. Stymuluje produkcję kolagenu, dlatego systematycznie stosowany potrafi przynosić naprawdę niesamowite efekty. Dodatkowo pozwala poradzić sobie z niedoskonałościami na skórze i harmonizuje pracę naskórka.

Najlepiej kremy z retinolem nakładać na noc, bo składnik ten może działać drażniąco, zwłaszcza na początku stosowania. Dlatego warto aplikować krem początkowo dwa razy w tygodniu, a następnie ewentualnie częściej. Retinol złuszcza skórę i zwiększa jej wrażliwość na promieniowanie słoneczne. Warto o tym pamiętać!

Witamina C

Witamina C działa silnie utleniająco. Jest niezbędna do produkcji i utrzymania odpowiedniego poziomu kolagenu. Wspomaga gojenie się ran i przeciwdziała fotostarzeniu. Zapobiega także stresowi oksydacyjnemu, który stanowi ważną przyczynę spadku ilości kolagenu.

Witamina C jest niezastąpiona w utrzymywaniu sprężystości i elastyczności skóry.

Kwas glikolowy

To kolejny składnik o silnym działaniu przeciwstarzeniowym, który nawilża, złuszcza martwy naskórek i motywuje organizm do produkcji kolagenu. W ten sposób stare komórki zastępuje się nowymi. A skóra jest odpowiednio stymulowana i działa w zrównoważony sposób.

Witamina B3

Witamina B3 to kolejny ważny składnik, który może zwiększać produkcję kolagenu i tym samym wzmacniać skórę. Stymulując produkcję fibroblastów, ma konkretne działanie przeciwstarzeniowe. Co równie ważne witamina B3 chroni skórę przed negatywnym wpływem promieni UV.

Witamina B3 szybko nawilża skórę, działa przeciwutleniająco, walcząc z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za przedwczesne powstawanie zmian starzeniowych. Odkryto również, że witamina B3 świetnie sobie radzi ze stanami zapalnymi.

Co przyspiesza rozpad kolagenu?

Niestety kolagen to bardzo delikatny składnik, który szybko się rozpada. Proces ten przyspiesza:

  • stres
  • nikotyna
  • alkohol
  • ekspozycja na słońce

Produkcja kolagenu spada dramatycznie po menopauzie. Powód? Znaczący spadek ilości estrogenu w skórze.

By poprawić kondycję skóry i długofalowo wspomóc produkcję kolagenu, oprócz powyżej wymienionych składników, stosuj zróżnicowaną dietę bogatą w błonnik, chude białko, cenne kwasy tłuszczowe. Poza tym ogranicz słodkie i słone przekąski. To oczywiście nie sprawi, że Twoja skóra będzie wiecznie młoda, ale korzystnie wpływa na jej stan i spowolni pojawianie się zmarszczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *